Hiszpania – Girona 2023

Posted on

12.09.2023 – Girona
Do Girony pojechaliśmy autobusem z Lloret de Mar. Podróż trwała niecałą godzinę. Wysiedliśmy w podziemnym dworcu, w nowej części miasta, skąd udaliśmy się na piechotę w kierunku starówki (Barri Vell). Girona ma jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Po drodze przeszliśmy przez most Pont de Pedra, z którego można podziwiać kolorowe domy znajdujące się nad rzeką Onyar.

Miasto zostało założone około roku 79 p.n.e., choć obecny kształt uzyskało w okresie średniowiecza. Jedną z największych atrakcji historycznego centrum Girony jest Pujada de Sant Domènec – barokowe schody prowadzące do kościoła Sant Martí. Schody znalazły się w filmie pt. Pachnidło. Podobno miejsce to wraz z łukiem Casa Agullana nosi miano najbardziej romantycznego zakątka całej Hiszpanii.

Łuk Casa Agullana

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Gironie – architektoniczna mieszanka stylów romańskiego, gotyckiego i barokowego. Przed katedrą znajdują się imponujące schody, które zyskały dodatkową sławę dzięki swojej roli w serialu „Gra o Tron”.

Widok ze schodów Katedry na wieżę kościoła Sant Feliu poświęconego św. Feliksowi. Kościół ma charakterystyczną „ściętą” wieżą, a kiedyś posiadał też drugą wieżę, która zniszczona została przez uderzenie pioruna w 1581 r.

Sant Pere de Galligants to opactwo benedyktynów w Gironie. Od 1857 roku jest siedzibą Muzeum Archeologicznego Katalonii w mieście

Czerwony mostek –  Pont Eiffel znany również jako Pont de les Peixateries Velles to most twórcy wieży Eiffla.

C.D.N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *