Lubuskie 2019

Posted on

2 maj
ZIELONA GÓRAWINNICA

Jadąc z hotelu do Zielonej Góry przejeżdżaliśmy obok figury Jezusa w Świebodzinie, także przystanek musiał być. Świebodziński Chrystus mierzy 36 metrów wraz z koroną, stoi na 16-metrowym sztucznym wzniesieniu, a rozpiętość jego ramion wynosi 24 metry.

Zielona Góra to jedyna miejscowość w Polsce, gdzie w środku miasta znajduje się winnica. Przekształcono ją w Park Winny, a na szczycie wzgórza powstała Palmiarnia, od której zaczęliśmy zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem.

Pierwszy napotkany bachustek
Pomnik – Młodzieniec z konikiem

Po wizycie w tropikalnej palmiarni ruszyliśmy na zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych miasta.

Tu urodziła się Maryla Rodowicz (8 grudnia 1945 roku)
Plac Bohaterów
Pomnik Klema Felchnerowskiego
Kolejny z Bachusików – dzieci boga wina
Pomnik Andrzeja Huszczy
Zielonogórska Starówka
Pomnik Bachusa – boga wina
Zaznaczone na chodniku miejsce po Bramie Dolnej
Zachowane fragmenty obwarowań w Zielonej Górze pochodzą najprawdopodobniej z I połowy XV wieku.
Pomnik – Dobosz Powstania Wielkopolskiego i nasz pan przewodnik.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze (wcześniej Kościół ewangelicki Ogrodu Chrystusa) – to jedyny o tak dużych gabarytach obiekt w województwie lubuskim wzniesiony w konstrukcji szkieletowej, reprezentujący grupę XVIII-wiecznych zborów protestanckich.
Pomnik świętego Urbana I – patrona Zielonej Góry.
Filharmonia Zielonogórska
Konkatedra św. Jadwigi jest najstarszym budynkiem Zielonej Góry. Jej początki sięgają drugiej połowy XIII wieku.
Ratusz, wybudowany w II poł. XV w.
Jedna z klimatycznych restauracji w centrum.

Winnica
Po południu odwidzieliśmy jedną z licznych w okolicy winiarnię. Po spacerze pośród młodych winorośli przyszedł czas na najlepsze, czyli na degustację lokalnego wina.

Właściciel winiarni

4 maj
MRU – GORZÓW WIELKOPOLSKI

Widok z wieży widokowej przed MRU.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to chyba największa atrakcja Ziemi Lubuskiej, jeden z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie. To potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga  na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km.

Zamek w Międzyrzeczu – otoczony fosą średniowieczną, został zbudowany jako twierdza obronna ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego.

Gorzów Wielkopolski
Do 1945 roku Gorzów należał do niemieckiej Brandenburgii, a od końca II wojny światowej znajduje się w granicach Polski.

Rzeka Warta
Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, pochodząca z XIII wieku.
Fontanna Pauckscha
Studnia Czarownic – powstała na początku XX wieku i była formą upamiętnienia kobiet spalonych na stosie w czasach inkwizycji. Wiąże się z tym legenda o trzech siostrach, które spotykały się przy studni. Żadna z nich nie chciała wyjść za starego kawalera, więc rozpuścił on plotkę o tym, że są czarownicami. Podobno w 1565 roku spalono je na stosie, a zrozpaczona matka dziewczyn skoczyła do studni.
Śfinster
Mury miejskie powstały w latach 1321-25.

Na koniec kilka zdjęć z okolicy pensjonatu w miejscowości Łagów przy jeziorze Ciecz, w którym nocowaliśmy.