2 maj
ZIELONA GÓRA – WINNICA
Jadąc z hotelu do Zielonej Góry przejeżdżaliśmy obok figury Jezusa w Świebodzinie, także przystanek musiał być. Świebodziński Chrystus mierzy 36 metrów wraz z koroną, stoi na 16-metrowym sztucznym wzniesieniu, a rozpiętość jego ramion wynosi 24 metry.
Zielona Góra to jedyna miejscowość w Polsce, gdzie w środku miasta znajduje się winnica. Przekształcono ją w Park Winny, a na szczycie wzgórza powstała Palmiarnia, od której zaczęliśmy zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem.
Po wizycie w tropikalnej palmiarni ruszyliśmy na zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych miasta.
Winnica
Po południu odwidzieliśmy jedną z licznych w okolicy winiarnię. Po spacerze pośród młodych winorośli przyszedł czas na najlepsze, czyli na degustację lokalnego wina.
4 maj
MRU – GORZÓW WIELKOPOLSKI
Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to chyba największa atrakcja Ziemi Lubuskiej, jeden z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie. To potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km.
Zamek w Międzyrzeczu – otoczony fosą średniowieczną, został zbudowany jako twierdza obronna ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego.
Gorzów Wielkopolski
Do 1945 roku Gorzów należał do niemieckiej Brandenburgii, a od końca II wojny światowej znajduje się w granicach Polski.
Na koniec kilka zdjęć z okolicy pensjonatu w miejscowości Łagów przy jeziorze Ciecz, w którym nocowaliśmy.