Roztocze 2015

Posted on

„Święte Roztocze”
29.05-01.06.2015

Na Roztoczu wyjątkowo dużo znajduje się obiektów sakralnych, szczególnie kapliczek – gdzie nawet w jednym miejscu może być ich kilka.

Zaczynamy od Zwierzyńca i kościółka pw. św. Jana Nepomucena położonego na wyspie stawu Kościelnego.

Kościółek na wyspie pw. św. Jana Nepomucena
Pomnik szarańczy – jedyny taki obiekt na świecie.

Kościółek w Sochach wraz z cmentarzem mieszkańców Soch zamordowanych przez hitlerowskich okupantów podczas pacyfikacji wsi.

Górecko Kościelne, w którym znajduje się: modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa wraz z przykościelnym cmentarzem, dębowa aleja, wzdłuż której znajdują się drewniane stacje drogi krzyżowej oraz liczne kapliczki (często poukrywane w dziuplach, czy zaroślach) oraz drewniana kaplica z obrazem św. Stanisława, zwana „pod dębami”, a na końcu alei wzniesiono kapliczkę „na wodzie”. Z każdym obiektem związana jest ciekawa historia, z którą warto się zapoznać zwiedzając te miejsca.

Józefów i pobliski Kamieniołom Babia Dolina z wieżą widokową.


Szumy – to małe wodospady na roztoczańskich rzekach.
W pierwszej części zdjęcia z fragmentu szlaku wzdłuż rzeki Sopot, który przebiega przez rezerwat „Czartowe Pole” („jeno czarci tam hasali”). Znajdują się też tam ruiny murowanej papierni, wzniesionej niegdyś bezpośrednio na brzegu rzeki, która należała do największych zakładów w Królestwie Polskim. W drugiej części z fragmentu szlaku wzdłuż rzeki Tanwi, gdzie na pewnym odcinku na ciągnącej się na przestrzeni 400 m napotyka się aż 24 progi.

Wieża widokowa w Suścu

Guciów – ta maleńka miejscowość, występuje w książkach Stefana Dardy w cyklu „Czarny Wygon” – a nawet to one zachęciły nas by pojechać na Roztocze. Na zdjęciach atrakcja okolicy – Zagroda Guciów.

Wycieczka rowerowa ze Zwierzyńca do Florianki. Po drodze mijaliśmy dużo dziwnych instalacji.