Kłodzko 2022

Posted on

Miasto Kłodzko wybraliśmy jako bazę wypadową na zimowe ferie, gdzie troszkę chcieliśmy pochodzić po pobliskich pasmach górskich, a konkretnie zdobyć okoliczne szczyty należące do KGP oraz pozwiedzać okolicę.
Kłodzko to najstarsze i największe miasto Ziemi Kłodzkiej z ciekawą historią, na rozwój którego wpływ miały trzy kultury: czeska, niemiecka i polska.

W centrum miasta znajduje się ciekawy Gotycki Most Św. Jana na Młynówce, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku, a ukończono prawdopodobnie wiek później. Zdobi go sześć figur wotywnych. Zostały one ufundowane przez mieszkańców Kłodzka, oraz okoliczną szlachtę. Jest to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Kłodzka.

Św.Jan Nepomucen

Jedna z figur na moście przedstawia kanonizowanego w 1729 r. św. Jana Nepomucena, który był bardzo popularny w Czechach, na Śląsku i w całej ziemi kłodzkiej. Jego figury często umieszczano na mostach i w pobliżu rzek, ponieważ miał chronić m.in. od powodzi. Posag pochodzi z 1707 r., czyli jeszcze z przed kanonizacji świętego.

Pieta – Matka Boska z Ciałem Chrystusa
Trójca Święta i ukoronowanie Najświętszej Panny Maryi

Jedna z rzeźb na moście skrywa mroczną tajemnicę, a konkretnie ta przedstawiająca Grupę Trójcy Świętej koronującą Najświętszą Marię Pannę. Rzeźba została ufundowana w 1714r przez barona Franza Ferdinanda von Fitschena, jako wotum przebłagalne za zbrodnię, którą popełnił jego ojciec. Dnia 2.12.1689 r. Otton Ferdinand von Fitschen, ówczesny właściciel Gorzuchowa, udusił swoją żonę Barbarę. Za ten czyn został skazany w 1696 r. na śmierć i został ścięty na kłodzkim rynku.

Chrystus na krzyżu i św. Magdalena
Na dole – mury obronne

Figura św. Trójcy w parku Sybiraków jest pozostałością po kładce dla pieszych nad kanałem, którą ufundowała wdowa po generale austriackim von Wallis w 1712 r. Została zniszczona w 1997 roku i zrekonstruowana z piaskowca rok później. Przestawiono ją kilkanaście metrów wyżej przy ul. Nad Kanałem.

Z kamienicą „Pod wilkiem”, a konkretnie z wilkiem związana jest pewna legenda. Jasnowidz, który mieszkał na terenie ziemi kłodzkiej, przepowiedział, że miasto nawiedzi tak straszliwa powódź, że wilk znajdujący się na kamienicy napije się wody. Tak też się niestety stało podczas olbrzymiej powodzi w nocy z 7 na 8 lipca 1997 r.

Jedną z atrakcji Kłodzka jest Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego, która została wytyczona w labiryncie kłodzkich podziemi w latach 60. XX wieku. Prowadzi od ul. Czeskiej u podnóża twierdzy do ul. Zawiszy Czarnego i ma długość ok. 600 m. Jest to mały fragment podziemnego miasta, które powstawało w Kłodzku przez kilkaset lat od XIII do XVII wieku.

Mural przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kamień Napoleona znajduje się na skwerze przy ulicy Traugutta. Jego obecność w tym miejscu nawiązuje do walk, jakie były tam prowadzone w czerwcu 1807 r. między wojskami pruskimi a francuskimi.

Przed głównym wejściem do kłodzkiego Kościoła WNMP znajduje się pomnik św. Jana Nepomucena, ufundowany został w 1720 r. przez starostę kłodzkiego i komendanta twierdzy hr. Maksymiliana Mitrowicza.

Czarna Brama jest jedynym zachowanym fragmentem dawnych murów cmentarnych.

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku zbudowana w stylu gotyckim powstawała od połowy XV wieku, a prace przy jej wykończeniu trwały jeszcze z przerwami do połowy XVI stulecia. Niestety mimo kilku prób, nie udało nam się zwiedzić jej wnętrz.

Twierdza Kłodzko będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku, to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Zwiedzanie zaczęliśmy od części podziemnej. Przez około godzinę, słuchając ciekawostek o twierdzy, spacerowaliśmy chodnikami kontrminowymi, w tym kilkanaście metrów przemieszczaliśmy się na czworakach, gdzie tunel miał wysokość ok. 60 cm. Łączna długość podziemnych korytarzy wynosi ok. 7 km., ale zwiedza się tylko niewielką część.

Następnie zwiedziliśmy, także z przewodnikiem górną część Twierdzy. Z górnego punktu twierdzy można podziwiać panoramę miasta.

Kanał Młynówka

Centrum Kłodzka to Wyspa Piasek, która znajduje się między Młynówką a Nysą Kłodzką. To na niej położny jest Kościół Matki Bożej Różańcowej (obecna budowla powstała na miejscu starszych w latach 1628–1631) i Klasztor Franciszkanów (barokowy budynek wzniesiony przez franciszkanów w roku 1731 r).

Figura św. Franciszka z Asyżu przy zespole klasztornym franciszkanów

W czasie powodzi tysiąclecia z 1997 roku, woda podniosła się o 8,71 metrów ponad zwykły poziom Nysy Kłodzkiej, co było największą jak na razie katastrofą naturalną tego rodzaju. Na budynku kościoła znajduje się niebieska tabliczka (na zdjęciu), ukazująca poziom wody. W trakcie powodzi zniszczone zostało wyposażenie kościoła, którego renowacja trwała do 2010 roku.

Most Żelazny (Koński Most) na Nysie Kłodzkiej

Ratusz w Kłodzku – neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego, na Starym Mieście. Został zbudowany w latach 1887–1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Przed ratuszem znajduje się barokowa studnia miejska z fontanną – pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Na górze fontanny umiejscowiona jest figura stojącego czeskiego lwa, wspierającego się przednimi łapami na tarczy herbowej. Lew ma na głowie koronę w kształcie kielichu. Postać lwa znajduje się także w kłodzkim herbie.

Po zachodniej stronie ratusza stoi wotywna figura Najświętszej Marii Panny. Upamiętnia ona dwa tragiczne wydarzenia które dotknęły miasto. Najpierw w 1676 miasto nawiedził straszny pożar który uszkodził wiele budynków, w tym m.in. Kłodzką Tawernę. Następnie wiosną 1680 r dotarła do miasta epidemia dżumy, która w ciągu niespełna dziesięciu miesięcy pochłonęła życie 1479 jego mieszkańców.

Kłodzki rynek otaczają zabytkowe kamieniczki będące niegdyś domami kłodzkich rzemieślników, kupców czy szlachty. Z niektórymi  z nich związane są legendy.  Jedną z nich jest historia słynnej kłodzkiej trucicielki, która pomogła wojskom Napoleona w oblężeniu miasta zatruwając wodę w Studni Piekarskiej na Twierdzy.

Pręgierz miejski wzniesiony został w latach 1551-1552, ale zlikwidowano go w 1793 r. Replika znajdująca się na kłodzkim rynku pochodzi z 2011 r. Wykonano ją z radkowskiego piaskowca, ma wysokość 460 cm. Na cokole znajduje się figurka chłopa z workiem zboża.

Kłodzko nas urzekło i chętnie byśmy tu wrócili, np. w okresie letnim. A na pewno zatrzymamy się w nim, kiedy tylko będzie okazja.

Fotorelacja ze zwiedzania okolicy miasta we wpisie Kotlina Kłodzka 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *