Białystok – miasto wielu kultur. To tu mieszkali wspólnie Polacy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Tatarzy i Romowie. Białystok uzyskał prawa miejskie prawdopodobnie w 1692 r.
19.07.2020
Do wynajętego „apartamentu” na ul. Łąkowej dotarliśmy popołudniu i po rozpakowaniu się wybraliśmy się na spacer w kierunku centrum tj. Rynku Kościuszki.
W drodze do mieszkania zobaczyliśmy troszkę mroczniejszą stronę miasta.
20.07.2020
Zapowiadał się bardzo gorący dzień, a my w planie mieliśmy całodniowe zwiedzanie na pieszo. Jako pierwszy punkt do zwiedzenia wybraliśmy mini ZOO Akcent, położone w Parku Konstytucji 3 Maja.
Przechodziliśmy koło budynku (Willa gen. von Driesen), w którym mieści się Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ale w poniedziałek było zamknięte. Obejrzeliśmy jedynie zewnętrzną wystawę prac absolwentów i studentów Pracowni Rzeźby prof. Adama Myjaka z Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie.
Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowana w stylu neogotyckim z początku XX w.
Było upalnie, także odpoczynek musiał być – w bardzo fajnym pubie o nazwie Antypub.
Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy – jest to cerkiew katedralna mieszcząca się przy ul. Lipowej 15. Została wzniesiona w XIX w., jej wnętrze ma charakter bizantyjski. Niestety we wewnętrzu nie można robić zdjęć, dodatkowo ja mogłem tylko wejść do linii drzwi, bo miałem krótkie spodenki…
Kościół św. Rocha – wzniesiony na wzgórzu z 83 – metrową wieżą jest najciekawszym przykładem modernizmu w polskiej architekturze sakralnej. Niestety wnętrza zamknięte do zwiedzana.
Na popołudnie zostawiliśmy sobie najciekawszą atrakcję Białegostoku – Pałac Branickich. zwany często Wersalem Podlasia (Wersalem północy, polskim Wersalem). Przespacerowaliśmy się po przepięknych ogrodach z mnóstwem rzeźb. Pałac Branickich ma bardzo ciekawą historię, z którą warto się zapoznać. Obecnie to siedziba władz Uniwersytetu Medycznego.
Droga powrotna do mieszkania ponownie troszkę bocznymi uliczkami.
21.07.2020
Tego dnia zmienialiśmy bazę noclegową, na agroturystykę w okolicach zalewu Siemianowskiego. Wyjeżdżając z Białegostoku zahaczyliśmy jeszcze o dwie cerkwie.
Z Białegostoku wyjechaliśmy w kierunku miejscowości Supraśl, ale o tym można będzie przeczytać w poście PODLASIE cz.1 (aktualnie są miejsca, które zwiedziliśmy przed Białymstokiem).