Cmentarz luterański w Łyszkowicach

Posted on

15.11.2020

„Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć”. Ten cytat dotyczy również społeczności, która  na przestrzeni lat zamieszkiwała liczne dany region, a później z niewiadomych lub wiadomych względów historycznych, zniknęła. A jedyną po niej pozostałością są cmentarza, które również jak oni powoli znikają.

Jedna z takich zapomnianych dzisiaj nekropoli, znajduje się pod Łyszkowicami. A dokładniej na północ od drogi Łyszkowice-Pszczonów,  ok. 2 km przed Pszczonowem.  Prowadzi do niej od szosy, zwykła polna droga, rozdzielająca dwa małe zagajniki. W tym pierwszym jest właśnie cmentarz.

Nekropolia luterańska w Łyszkowicach powstała ok. 1800 roku. Dziś zachowało się na niej jedynie kilkanaście różnych obiektów nagrobnych oraz dwa filary z bramy głównej.

Najciekawszym i najpiękniejszym jest niewątpliwie nagrobek z szarego piaskowca, który swoim kunsztem wykonania, mógłby znajdować się na łódzkim Starym Cmentarzu lub na warszawskich Powązkach. Ma on kształt neobarokowej tumby z bogato profilowanymi ścianami bocznymi, ozdobionymi płaskorzeźbioną wicią roślinną i tarczą z ornamentem plecionkowym. Na lekko skośnej płaszczyźnie górnej, znajduje się napis antykwą w otoczeniu wieńca mówiący, że  należy on do Luizy i Jana Filipa Maierów, zmarłych w 1888 roku. 

Bardzo ciekawy i niespotykanym w innych częściach województwa łódzkiego jest zbiór nagrobków zrobionych z pionowych głazów narzutowych, posiadających na obrobionej przedniej płaszczyźnie inskrypcje w języku polskim i niemieckim. Niektóre z nich były kiedyś zakończone żelaznymi krzyżami…

tekst: Jacek Rybus \ Łowickie Wędrówki Regionalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *