Berlin & Poczdam 2019

Posted on

3 maj 2019

Na tegoroczną majówkę wybrałem się na 5-cio dniową zorganizowaną wycieczkę, podczas której w planie było zwiedzanie kilku popularnych miejsc w województwach wielkopolskim i lubuskim oraz w stolicy Niemiec.

BERLIN
Na wizytę w Niemczech przeznaczony był jeden dzień. Zwiedzanie Berlina zaczęliśmy od rejsu po rzece Sprewa spod berlińskiej katedry, w trakcie którego m.in. oglądaliśmy różnorodną zabudowę wschodniego i zachodniego Berlina, przepłynęliśmy obok dzielnicy rządowej.

W tle Wieża telewizyjna
Rzeka Sprewa i barokowa Katedra Berlińska

Po rejsie udaliśmy się w kierunku Bebelplatz wzdłuż Alei pod Lipami – Unter den Linden. Z placem wiąże się ciekawa historia, a mianowicie wieczorem 10 maja 1933 roku naziści spalili 25 tysięcy książek, które w ich opinii były niezgodne z głoszoną przez nich ideologią. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na placu zbudowano pomnik: pod szybą we wnęce widać puste regały, a obok zdanie H. Heinego „Gdzie palą książki, tam wkrótce ludzi palić będą”.

W jednej z kamienic mieszka Angela Merkel
Budynek opery
Alexander von Humboldt – pomnik przed Uniwersytetem Humboldta w Berlinie
Pomnik konny Fryderyka Wielkiego
W tle Katedra św. Jadwigi w Berlinie
Królewska Biblioteka

Kolejnym punktem wycieczki był monumentalny Pomnik Holocaustu, poświęcony zamordowanym Żydom europejskim (Holocaust – Mahnmal). Pomnik ten składa się z 2711 kamiennych bloków, przypominających wielki labirynt.

Oczywiście nie mogła zabraknąć w planie fragmentów Muru Berlińskiego, fragmentów które były całe poobklejane w gumach do żucia.

„Berliński Manhattan”

Najsłynniejsza budowla Berlina to Brama Branderburska, która to jest symbolem zjednoczenia Niemiec. Została ona otwarta „dla każdego” po upadku Muru w 1989 roku. Wcześniej znajdowała się na środku obszaru granicznego i nie można było przez nią przejść.

Ostatnim punktem wycieczki był Reichstag – stary budynek parlamentu Rzeszy w Berlinie, a obecnie siedziba Bundestagu.

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie

POCZDAM
Popołudniu pojechaliśmy do Poczdamu. Zobaczyliśmy kompleks Parkowo – Pałacowy Sanssouci (zabytek UNESCO) i przespacerowaliśmy się parku.

Ciekawa historia wiąże się z grobem Fryderyka II Wielkiego, a dokładnie z… kartoflami na jego grobie. Podobnież, aby przekonać lud do uprawy ziemniaka, kazał obsadzić własne pole ziemniakami i wystawić wojsko, które udawało, że pilnuje uprawy. Ludzie wtedy zaczęli kraść ziemniaki sądząc, że muszą być one bardzo smaczne i w ten sposób zostały one spopularyzowane.

Grób Fryderyka II Wielkiego
Chińska herbaciarnia

Na koniec pozostało nam zwiedzanie kompleksu Pałacowego Cecilinehof – miejsca gdzie na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. podpisano Układ Poczdamski, gdzie m.in. ustalono północną i zachodnią granicę Polski po II Wojnie Światowej.

Pozdrowienia dla uczestników wycieczki 🙂