Góry Sowie 2021

Posted on

4.01.2021
Dzień głównie upłynął na dojeździe do Nowej Rudy. Wybraliśmy troszkę dłuższa trasę, bo ok. 400 km (za Wrocławiem na Wałbrzych) ponieważ w planie mieliśmy kilka przystanków. Jednym z nich były ruiny zamku Cisy położone na terenie Ksią­żań­skie­go Par­ku Kra­jo­bra­zo­we­go.

Przypadkiem spotkany, stojący przy samej drodze urokliwy pałacyk.

5.01.2021
Na pierwszy dzień w planie od razu była Wielka Sowa (1015 m n.p.n.) – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych, należący do Korony Gór Polski. Po śniadaniu podjechaliśmy autem pod Przełęcz Sokolą. Chcieliśmy też zaliczyć Małą Sowę, także na trasę zaplanowaliśmy pętlę, rozpoczynając spacer od czarnego szlaku.

Mała Sowa (972 m n.p.m.)

Okolice Wielkiej Sowy są niestety najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach.

Niestety wieża była tego dnia akurat zamknięta, pewnie dlatego, iż była duża mgła. Cóż będzie okazja tu wrócić, najlepiej o innej porze roku. Schodziliśmy najbardziej popularnym – czerwonym szlakiem, mijając dwa schroniska (całkowicie zamknięte).

Schronisko „Sowa”

Między schroniskami Orzeł i Sowa stoi kamienny obelisk z napisem w języku niemieckim i polskim „Wierny przyjaciel Gór Sowich Karl Wiesen”. Karl Wiesen działał na rzecz rozwoju turystyki w Górach Sowich. Był inicjatorem budowy schroniska Eulenbaude (Sowa) na Wielkiej Sowie. Przekazał na ten cel własne grunty. Wiesen był aktywnym działaczem towarzystwa sowiogórskiego ale przede wszystkim był jednym z właścicieli zakładów lniarskich w Walimiu.

Schronisko „Orzeł”

Natrafiliśmy na ciekawie oznaczony szlak – szlak fioletowy, zwany także Srebrną Drogą (zamiennie z Drogą Gwarków) to jedyny oznakowany w ten sposób szlak w naszym kraju. Wiedzie od Przełęczy Walimskiej do Przełęczy Sokolej. Prowadzi przez miejsca, które związane są z kruszcową odmianą górnictwa.

Przełęcz Sokola

W drodze powrotnej z przełęczy zatrzymaliśmy się, przy (niestety zamkniętym) Muzeum Molke, gdzie znajduje się słynna „Muchołapka”, czyli tajemniczy żelbetowy obiekt wzniesiony przez Niemców podczas II wojny światowej na terenie fabryki amunicji Dynamit AG w Ludwikowicach Kłodzkich. Sama konstrukcja to betonowy okrąg wsparty na 12 filarach o średnicy 30m i wysokości około 10m.

Przejeżdżając przez Ludwikowice Kłodzkie spotkaliśmy „Zaczarowany las” – mural z 2011 r. autorstwa Grupy Kotlina.

Wracając, krótki jeszcze przystanek na obrzeżach Nowej Rudy.

Villa Conrad

6-7.01.2021
Na te dni zaplanowane mieliśmy wejście na Waligórę (KGP), oraz objazdówkę po niedalekiej okolicy Nowej Rudy. Fotorelacja na Góry Kamienne 2021

Po południu spacery po centrum Nowej Rudy. Miasto trochę smutne, szczególnie w tych czasach i o tej porze roku. Ale ma swój urok i gdy tylko kiedy będziemy w okolicy, to chętnie się zatrzymamy, szczególnie na pyszną pizzę.

Nepomuka jak widzę, to zawsze go sfotografuję. Czeski patron tonących i spowiedników doczekał się kilku pomników w Nowej Rudzie. Najstarszy z nich, datowany na 1706 rok, umiejscowiono przy moście na Włodzicy, u wylotu ul. Cmentarnej. Jest on jednym z najstarszych przedstawień świętego na Ziemi Kłodzkiej. Drugiego z 1752 r spotkaliśmy przy moście u ujścia Woliborki do Włodzicy, na Placu Grunwaldzkim.

Ratusz

Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w 1909 r.

XVI-wieczny zamek – dawna rezydencja baronów von Stillfried
Kościół św. Mikołaja

Na szlaku spacerowym biegnącym nad rzeką Włodzicą spotkać można dwumetrowego kamiennego jaszczura. Fontanna została ufundowana przez pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, XVI w.
Knajpy pozamykane 🙁

Domy Tkaczy – to zespół sześciu budynków, tworzący ciąg pieszy ulicy Nadrzecznej. Ich powstanie datuje się na XVII – XVIII wiek, pierwotnie drewniane, przebudowane w XIX w.
Włókiennictwo rozwinęło się w rejonie Nowej Rudy jako pierwsza dziedzina gospodarcza. O historii miasta można przeczytać na stronie gminy.

Dom tkaczy przy ul. Nadrzecznej

Jednym z ciekawszych historycznie budynków w Nowej Rudzie jest dom przy ul. Kościelnej 12 – jest to jednokondygnacyjny budynek mieszkalny, zlokalizowany w noworudzkim centrum, ustawiony szczytem do ulicy. Budynek pochodzący z XVII wieku ma ciekawy portal, bryłę i sklepienia zachowane na parterze. W piwnicy budynku znajduje się studnia, do której było kiedyś bezpośrednie wejście od strony ulicy, umieszczone w murze oporowym.

Widok z okna naszego mieszkania.

8.01.2021
Ostatniego dnia weszliśmy na Kalenicę (964 m n.p.m). Autem podjechaliśmy pod Przełęcz Jugowską, z której zeszliśmy do schroniska „Zygmuntówka” i dalej czerwonym szlakiem.

Dzikie skały
Wieża widokowa na Kalenicy

W Góry Sowie na pewno będziemy chcieli wrócić, może kiedyś latem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *